П`ятниця, 26.04.2024, 19:51

Оптика

Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [47]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • Головна » Файли » Мої файли

    Оптичні вимірювання. Лабораторна робота №5
    [ Викачати з сервера (1.23 Mb) ] 13.04.2014, 13:13

    Мета роботи – вивчення конструкції, оптичної схеми та принципу роботи мікроскопа типу «Біолам»; оволодіння студентами практичними навичками спостереження препаратів при різних збільшеннях.

    1. Теоретичні відомості

    Біологічні мікроскопи серії «Біолам» (робочі типу Р, студентські типу С та дорожні типу Д) призначені для дослідження прозорих препаратів у світлі, що проходить через об’єкт по методу світлого поля, при учбових та лабораторних роботах у галузях медицини, біології, зоології тощо.

    Дорожні мікроскопи призначені для роботи в польових умовах та складаються в металеві футляри, зручні для перенесення.

    Мікроскопи серії «Біолам» побудовані на одному штативі, розрізняються вони комплектацією таких елементів, як предметні столики, візуальні насадки, освітлювальні прилади, набори об’єктивів та окулярів.

    Робочі біологічні мікроскопи виготовляються в семи варіантах, студентські та дорожні в трьох.

    При роботі з мікроскопами серії «Біолам» можна фотографувати препарати за допомогою мікрофотонасадок МФН-7, МФН-8, МФН-12, застосовувати конденсор темного поля ОИ-14, використовувати фазоконтрастні прилади КФ-4 та КФ-5, замальовувати препарати за допомогою рисувального апарату РА-6 (РА-7).

    Основні технічні дані мікроскопів серії «Біолам»:

    -  збільшення від 24,5Х до 1800Х (в залежності від типу мікроскопа);

    - збільшення мікрооб’єктивів від 3,5Х до 90Х;

    - числова апертура мікрооб’єктивів від 0,1 до 1,3;

    - задня фокусна відстань мікрооб’єктивів  від 29,92 до 2 мм;

    - межа розділення мікрооб’єктивів 1,83-0,21 мкм (при l=589 нм);

    - поле зору з окуляром 7Х від 5,43 до 0,14 мм;

    - збільшення окулярів від 7Х до 20Х;

    - фокусні відстані окулярів від 36 до 12,6 мм;

    - лінійне поле зору окулярів від 18 до 19 мм.

     

    У мікроскопах використовують сухі та імерсійні (з водяною та масляною імерсією) об’єктиви; окуляри Гюйгенса, компенсаційні та вимірювальні (з сіткою і шкалою). Збільшення бінокулярної насадки АУ-12 складає 1,5Х. Апертура конденсора КОН-3 становить 1,2Х. Апертура прямого і нахиленого ОИ-14 складає 1,4.

    Діапазон фокусування грубого наведення – 40 мм, точного – 2 мм.

    У мікроскопах використовують прості круглі столики, прямокутні та круглі з координатним переміщенням, спостерігачі препарату типу СТ-12.

     

    1.1 Склад мікроскопа та принцип його роботи

    Оптична схема мікроскопа поділяється на дві системи: освітлювальну, яка включає в себе дзеркало 1, або спрощений освітлювач 2 (який складається з джерела світла 14 та лінзи 15) або освітлювач 3 (що забезпечує освітлення по схемі Келера і складається з джерела світла 16, колектора 17 та польової діафрагми 18) і конденсор з апертурною діафрагмою 5, відкидною лінзою 6 конденсора КОН-3 і змінним світлофільтром або конденсор прямого і нахиленого (косого) освітлення ОИ-14 та монокулярної насадки (яка складається з лінзи 10, призми 11, призового блока 12 та окулярів 13).

    Рисунок 1 - Оптична схема мікроскопа

    1 – дзеркало, 2 – освітлювач, 3 – освітлювач, 4 – конденсор, 5 – апертурна діафрагма, 6 – відкидна лінза, 7 – мікрооб’єктив, 8 – призма, 9 – окуляр, 10 – лінза, 11 – призма, 12 – призмовий блок, 13 – окуляри, 14, 16 – джерела світла, 15 – лінза, 17 – колектор, 18 – польова діафрагма.

     

    Освітлювач 2 складається з джерела світла 14 і лінзи 15.

    Освітлювач 3 складається з джерела світла 16, колектора 17 і польової діафрагми 18. При роботі з освітлювачем 3 лінза 6 виключається з ходу променів.

    Пучок променів від джерела світла падає на дзеркало 1, яке відбиває його до апертурної діафрагми 5, проходить через конденсор 4, дослідний препарат і потрапляє в об’єктив 7.

    Об’єктив дає зображення препарату в площині польової діафрагми окулярів 9 або 13, які використовуються для розгляду збільшеного зображення об’єкта. Призма 8 (або 11) відхиляє пучок променів від вертикалі на 450, що дуже зручно при роботі з мікроскопом. Призмовий блок 12 розділяє пучок та забезпечує можливість бінокулярного спостереження препарату.

     
     

        

     

     

     

     

     

     

     

    Рисунок 2 - Загальний вигляд мікроскопа «Біолам» Р1У42.

    1 – основа, 2 – коробка мікромеханізму, 3 – рукоятка, 4 – предметний столик, 5 – гвинт, 6 – гвинт, 7 – утримувач тубуса, 8 – рукоятка, 9 – головка, 10 – насадка, 11 – гвинт, 12 – револьвер, 13 – гвинт, 14 – кронштейн, 15 – рукоятка, 16 – корпус, 17 – гвинт, 18 – оправа, 19 – оправа дзеркала.

     

    Основа 1 мікроскопа прямокутної форми має знизу 3 опорні площадки для стійкого положення на поверхні робочого столу.

    Коробка 2 з механізмом тонкого фокусування прикріплюється до основи. З одного боку коробки закріплена направляюча, по якій переміщується кронштейн конденсора, з іншого є паз для переміщення направляючої з утримувачем тубуса. Механізм тонкого фокусування є шестерним. На осі ведучої трубки закріплені рукоятки 3. На осі рукояток справа закріплений барабан з шкалою в 50 поділок. Один оберт барабану переміщує тубус на 0,1 мм.

    Змінні предметні столики кріпляться на кронштейні, який закріплений на коробці мікромеханізму. Верхній диск круглого предметного столика 4 можна обертати рукою за накатану частину, для чого необхідно відпустити гвинт 5. За допомогою 2-х гвинтів 6 (з правого та лівого боків) і пружини в передній частині столика його можна рухати для центрування.

    Утримувач тубусу 7 прямокутної форми в нижній частині несе направляючу і трубку з двома рукоятками 8 для грубого фокусування мікроскопа.

    У верхній частині утримувача тубуса закріплена головка 9 з направляючою типу «ластівчин хвіст» для револьвера і гніздом для монокулярної (або бінокулярної) насадки 10, яка кріпиться гвинтом 11. На револьвері 12 є чотири отвори з різьбою для об’єктивів.

    У верхній частині револьвера є направляюча типу «ластівчин хвіст» для встановлення його на головку утримувача тубуса. Правильне положення револьвера відносно тубуса фіксується гвинтом 13, закріпленим контргайкою.

    Кронштейн 14 конденсора закріплений на направляючій коробці 2, переміщення кронштейна відбувається за допомогою рукоятки 15. Кронштейн має циліндричну гільзу для конденсора в корпусі 16, який кріпиться в гільзі гвинтом 17. На осі трубки конденсора з лівого боку насаджена гайка з двома отворами, поворотом якої можна запобігти самостійному опусканню кронштейна та забезпечити його легкий хід.

    Двохлінзовий конденсор КОН-3 оснащено ірисовою діафрагмою, яка відкривається і закривається за допомогою рукоятки і додатковою відкидною лінзою в оправі 18, яка вводиться при роботі з об’єктивами малого збільшення.

    Відкидна рамка в нижній частині оправи конденсора потрібна для встановлення світлофільтра денного світла або матового скла.

    Під конденсором встановлюється дзеркало в оправі 19, яке має дві поверхні, що відбивають: плоску та ввігнуту. Увігнута поверхня використовується при роботі без конденсора з об’єктивами малих збільшень.

    Вертикальна насадка з прямим висувним тубусом застосовується при роботі з об’єктивами, розрахованими на довжину тубуса більше чи менше 160 мм.

    Для дослідження об’єктів в темному полі використовується конденсор ОИ-13, для не зафарбованих об’єктів – фазо контрастні пристрої КФ-4 або КФ-5.

    Для спостереження непрозорих об’єктів у відбитому світлі використовується освітлювач ОИ-14.

    На мікроскопі може бути встановлена демонстраційна насадка АУ-12, яка дозволяє проводити дослідження одночасно двом спостерігачам.

     

    2. Завдання

    1. Вивчити конструкцію та технічні мікроскопа «Біолам» Р1У4.2.

    2. Спостерігати препарат при різних збільшеннях.

     

    Порядок проведення лабораторної роботи

    1.      Встановити мікроскоп на робочий стіл.

    2.      Встановити препарат.

    3.      Налагодити освітлення.

    4.      Спостерігати препарат при різних збільшеннях мікроскопа.

    5.      Описати у звіті які препарати спостерігались і при яких умовах.

    Категорія: Мої файли | Додав: optik | Теги: лабораторна робота, оптические измерения, оптичні вимірювання, мікроскоп
    Переглядів: 1569 | Завантажень: 74 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    Ім`я *:
    Email *:
    Код *: