Субота, 22.09.2018, 08:24

Оптика

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Календар
«  Вересень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Друзі сайту
 • Create a free website
 • uCoz Community
 • uCoz Textbook
 • Video Tutorials
 • Official Templates Store
 • Best Websites Examples
 • Мікроскоп – це складна оптична система, призначена для спостереження близько розташованих об’єктів з великим збільшенням та високою роздільною здатністю.

   

  Основні характеристики мікроскопа:

  -         видиме збільшення Г;

  -         лінійне поле зору в просторі предметів 2у;

  -         числова апертура в просторі предметів А;

  -         роздільна здатність об’єктива мікроскопа d.

   

  Еквівалентна оптична схема мікроскопа

   

   

   Видиме збільшення (кратність збільшення) мікроскопа визначається за формулою: , де  - лінійне збільшення об’єктива,  - видиме збільшення окуляра,  - фокусна відстань окуляра.

  Поле зору мікроскопа обмежує польова діафрагма, яка встановлюється в площині проміжного зображення. Лінійне поле в просторі предметів визначається величиною предмета, зображення якого заповнює польову діафрагму: , де  - кутове поле зору окуляра в просторі зображень.

  Числовою апертурою в просторі предметів називають добуток показника заломлення n1 середовища, в якому знаходиться об’єкт на синус апертурного кута в просторі предметів: .

  Апертурним кутом називається половина кута при вершині конуса променів, який виходить з осьової точки предмета та опирається на краї апертурної діафрагми.

  Зображення апертурної діафрагми в просторі предметів називають вхідною зіницею, а в просторі зображень – вихідною.

   

  Роздільна здатність залежить від числової апертури об’єктива, якості контрасту зображення, ступеню усунення аберацій та якості виготовлення мікрооб’єктива. Роздільна здатність мікроскопа виражається в лінійній мірі та визначається відстанню d  між двома точками об’єкта, що світяться, які видно в мікроскоп як окремі.

  При досить гарному виправленні аберацій та точному виготовленні роздільна здатність обмежується дифракцією та визначається числовою апертурою: , де  - довжина хвилі світла, що використовується при спостереженні.

  Для забезпечення роздільної здатності необхідно правильно підібрати загальне збільшення мікроскопа. Так, наприклад, для  та відстані до зображення 250 мм корисне збільшення мікроскопа знаходиться в межах .

  Застосування збільшення меншого, ніж нижня межа, не дає можливості розрізнити всі деталі, які розділяє об’єктив. Збільшення більше корисного не лише не надає ніякої додаткової інформації про досліджуваний об’єкт, а й призводить до таких негативних явищ, як помітність дифракційної картини.

  Оптична довжина тубуса  - відстань між заднім фокусом об’єктива та переднім фокусом окуляра.

   

  Мікроскоп з оптичною довжиною тубуса «нескінченість». Тубусна лінза.

   

  Нині досить широке розповсюдження отримали мікроскопи з оптичною довжиною тубуса «нескінченість». Ці схеми фактично побудовані за запропонованим Аббе принципом поділу мікроскопа, який полягає в тому, що зображення, яке формує мікрооб’єктив, розташоване в ∞ та спостерігається в зорову трубу. Об’єктив зорової труби в даному випадку називається тубусною лінзою.

  При цьому досліджуваний об’єкт знаходиться в передній фокальній площині мікрооб’єктива, а тубусна лінза фокусує паралельні промені, які вийшли з об’єктива в задній фокальній площині тубусної лінзи.

  Загальне збільшення складного мікроскопа такого типу обчислюється за формулою: .

   

   

  Рекомендована література:

  1. Микроскопы. Скворцов Г.Е., Панов В.А., Поляков Н.И., Федин Л.А. – Машиностроение, 512 с. – 1969.
  2. Иванова Т.А., Кирилловский В.К. Проектирование и контроль оптики микроскопов. – Л. Машиностроение, 1984. – 232 с.
  3. Оптический журнал № 1, 2011 (Т.78). Специальный выпуск. Световая микроскопия.
  4. Прикладная оптика: Учеб. пособие для приборостроительных специальностей вузов/Л.Г.Бебчук, Ю.В.Богачев, Н.П.Заказнов и др.; Под общ. ред. Н.П.Заказнова. - М.: Машиностроение, 1988. - 312с., ил.